Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

İklim Değişikliği Resim ve Kompozisyon Yarışması düzenlendi

Ocak 30, 2014


Bakanımız Sayın İdris Güllüce, iklim değişikliği konusunda öğrencilerde bilincin arttırılması amacıyla Genel Müdürlüğümüz ve TÜSSİDE işbirliği ile yürütülen "İklim Değişikliğinin Etkileri ve İklim Değişikliğine Uyum Konularında Farkındalık Geliştirme" Projesi kapsamında düzenlenen İklim Değişikliği Resim ve Kompozisyon Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

İLBANK Sosyal Tesislerinde 29 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirilen tören programı Proje kapsamında hazırlanan “iklim değişikliği” konulu sinevizyon gösterisi ile başladı. Sinevizyon gösterisinin ardından Proje ortağı olan TÜBİTAK’ın başkanı Prof. Dr. Yücel ALTUNBAŞAK ve Bakanımız Sayın İdris GÜLLÜCE açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Çevrenin bu toprakların kendi malı ve kültürü olduğunu ifade eden Bakanımız Sayın İdris Güllüce, “Çevre bu toprakların kendi öz malıdır,  biz bunu batı'dan ya da bizim dışımızdaki dünyadan öğrenmedik. Bizim 1000 yıldır belki daha fazla kültürümüzde, bu vardır. Öz ve öz yerlidir çevre kültürü. Ama biz bunu bilimsel gelişimde bir manifesto haline getirememişizdir. Bir sistematik hale getirememişizdir, böyle bir eksikliğimiz vardır. Akli muvazenesi bozuk olan insanlarını bizim dışımızdaki dünyadaki ülkeler yakarken, biz kanadı kırık kuşlar için vakıflar kurmuşuz.” şeklinde konuştu.

Ülke insanında hayvan sevgisi olduğunu belirten Bakan Güllüce, "Herhangi ilkokul diploması olmayan, dağ köyündeki bir kadın, hayvana taş attığınızda size şunu söyler, 'Bir dakika oğlum, hayvan hakkı kul hakkından önce gelir.' İşte sana hayvan haklarının manifestosu. Bundan daha güzel ifade edilemez. İnsan haklarıyla ilgili de öyledir. Kimse bu ülkenin insanına ne insan haklarını öğretsin ne hayvan haklarını öğretsin ne de çevreyi öğretsin. Bu bizim yerli malımızdır, onlar bunu sistematik hale getirmişlerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Güllüce, "Çevre konusunda dünyada kimse bizimle yarışamaz. Biz dünyanın en iyi çevrecisiyiz. Bu noktada da eksikliklerimiz varsa gecemizi gündüzümüze katacağız, açığımızı kapatacağız" dedi.

Türkiye'nin hızla şehirleştiğine işaret eden Güllüce, hızlı göçün şehirlerde anormallikler, olumsuz yapılaşmalar oluşturduğunu söyledi. Bütün hizmetlerin amacının insanları mutlu etmek olduğunu dile getiren Güllüce, bundan sonra ne yapılması gerektiği üzerinde çalışmak gerektiğini vurguladı.

Son 300 yıldır insanların her şeyi hem fiziksel hem manevi olarak tükettiğini ifade eden Güllüce, tüketimle ilgili insanların kendisini sorgulaması gerektiğini belirtti. Güllüce, "Bu dünyada en lüks kürkü giyen insanları, hayvan haklarıyla ilgili sokaklarda yürürken görüyoruz. Bu paradoksların olduğu bir dünyada yaşıyoruz" dedi.

Açılış konuşmasının ardından TÜSSİDE Enstitü Müdürü Osman Kulak Proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin sunum gerçekleştirdi ve bilgi verdi. Sunumun ardından Proje kapsamında iklim değişikliği alanında kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla hazırlanan “kamu spotu” yayınlandı ve resim- kompozisyon dallarında dereceye giren 8 öğrenciye ödülleri verildi.

Resim dalında Trabzon’dan Hicran Erdoğan ve kompozisyon dalında ise İzmir’den Berkay Çelebi birincilik ödülü olan Bin TL. ve birer dizüstü bilgisayarı Bakanımız Sayın İdris Güllüce’nin elinden aldı.


Ödülü öğrencilere verirken Bakan Güllüce, “Ben lisedeyken okul birincisi olmuştum ve bana kalem hediye edilmişti.” dedi. Resim dalında ikincilik ödülü Edirne’den Neslişah Denkçi, kompozisyon dalında ise Trabzon Ece Burçak Karakaş aldı. İkincilik ödülü olarak 500 TL ve dizüstü bilgisayarı öğrencilere TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak verdi.

Üçüncülük ödüllerini ise Resim dalında Bursa’dan Zeliha Abi ve İzmir’den Doğa Siyahkara almaya hak kazandı. Üçüncülük ödülü olan 250 TL ve birer dizüstü bilgisayarı öğrencilere Müsteşar Yardımcımız Sayın Mehmet Emin Birpınar verdi.