Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

İklim Değişikliği Bilim Kampları Kurulacak

Mayıs 29, 2013

            Bakanlığımız iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla bilim kampları kuruyor. İklim değişikliği alanında farkındalık oluşturmak amacıyla öğretmenlere yönelik düzenlenen seminerlerin ardından, kurulacak bilim kapmlarında öğrencilere  iklim değişikliğinin nedenlerinin,  etkilerinin ve iklim değişikliği ile mücadele yöntemlerinin  anlatılması sağlanayacak.

 

       “İklim Değişikliğinin Etkileri ve İklim Değişikliğine Uyum Konularında Farkındalık Geliştirme” projesi kapsamında ortaöğretim öğrencilerine anket düzenlenmiş ve anket sonucunda öğrencilerin iklim değişikliğine yabancı olduğu ortaya çıkmıştır. Söz konusu anket sonuçlarından yola çıkarak TÜBİTAK’ın işbirliği ile yürütülen proje ile  Bakanlığımız, 8 ilden 120 ortaöğretim öğretmenini iklim değişikliği konusunda bilinçlendirmek için seminer düzenledi. Öğretmenleri bu konuda bilinçlendiren Bakanlık, kuracağı bilim kamplarında öğrencilerin de iklim değişikliği konusunda bilinçlendirilmelerini amaçlıyor.

 

           Proje kapsamında Türkiye’nin 4 coğrafi bölgesi (Karadeniz, İç Anadolu, Ege ve Marmara Bölgeleri)  ve Trabzon-Samsun; Kayseri-Konya, İzmir-Muğla ve Bursa-Edirne olmak üzere 8 il pilot olarak seçilmiştir. Burada öğrencilere 120’si 7. Sınıf öğrencisi ve 60’ı üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 180 öğrenciye, iklim değişikliğinin etkileri anlatılacak.